Laks med sitroncrust, agurksalat og rømme
Ny oppskrift
Under 20 min
10 Ingredienser
Ingredienser
2 pers
2 pers
Allergener:
- Laktose·
- Fisk·
- Melk
Basisvarer:
- Olje
- pepper
- salt
- smør
- sukker
Småpoteter
300 g
Grønne erter
125 g
Gulrøtter
200 g
Laksefilet
325 g
Panering
1/2 pakke
Sitronskall
1/2 stk
Smør
1 ss
Agurk
1 stk
Sitron
1/4 stk
Sukker
1/2 ss
Sitron
1/4 stk
Lettrømme
150 g
Allergeninformasjon
Allergener er ment som veiledende informasjon og tar utgangspunkt i ingrediensene og ikke «spor av». Du må selv sjekke innholdet på varene du mottar i matkassen
Slik gjør du
Tips fra kokken:
Vend gjerne inn litt finhakkede urter i rømmen for ekstra smak.
Varm opp stekeovnen til 200 grader.
Kok opp en kjele med vann, og la potetene trekke i ca 15 minutter.
Riv skallet (kun det gule) til sitronen på et rivjern. Smelt 1 ss smør i en kjele på middels lav varme. Bland paneringen og sitronskallet i det smeltede smøret, og smak til med salt og pepper.
Ha fisken utover en ildfast form med litt olje i bunnen. Fordel sitronpaneringen over fisken, og bak i ovnen i ca 10 minutter.
Skjær agurken i tynne skiver med en mandolin, ostehøvel eller høvelsiden på et rivjern. Bland sammen i en skål, og smak til med 1 ss sukker og sitronsaft.
Skrell og del opp gulrøttene i grove biter. Kok gulrøttene med potetene siste 5-7 minuttene av koketiden, kok ertene sammen siste 1-2 minuttene av koketiden.
Del opp resten av sitronen i båter, og server til retten. Server med lettrømme.
Vel bekomme!