Smørstekt laks med sopp, paprika og risotto med gressløk
3.97 (66)
Under 20 min
9 Ingredienser
Ingredienser
2 pers
2 pers
Allergener:
- Egg·
- Fisk·
- Melk
Basisvarer:
- Olivenolje
- olje
- pepper
- salt
- smør
Kinesisk hvitløk
1/2 stk
Banansjalottløk
1 stk
Risottoris
150 g
Hønsebuljong
1 pakke
Gressløk
1 pakke
Grana Padano
1 stk
Olivenolje
Laksefilet
325 g
Smør
Minisjampinjong
100 g
Rød paprika
1 stk
Allergeninformasjon
Allergener er ment som veiledende informasjon og tar utgangspunkt i ingrediensene og ikke «spor av». Du må selv sjekke innholdet på varene du mottar i matkassen
Slik gjør du
Tips fra kokken:
Smak til risottoen med litt sitronsaft rett før servering!
Skrell og finhakk banansjalottløken. Skrell den halve hvitløken og knus den med flatsiden av en kniv.
Varm opp en kjele med litt olivenolje til middels høy varme. Stek banansjalottløken i 2-3 minutter, til den er blank. Ha i risottorisen, hønsebuljongen og 4-5 dl vann, og gi det hele et oppkok. La risottoen småkoke i 15-18 minutter. Rør om jevnlig, slik at det ikke svir seg.
Varm opp en stekepanne med litt olje til høy varme. Stek fisken i 3-4 minutter på hver side. Skru deretter ned til middels høy varme, og tilsett 1 ss smør og hvitløken. Stek fisken videre i et par minutter, og bruk en spiseskje til å øse smøret over fisken mens den steker. Krydre med salt og pepper før servering.
Rens paprikaen og kutt den i terninger. Varm opp en stekepanne med litt olje til middels varme, og stek paprikaen og minisjampinjongene i 3-4 minutter. Smak til med salt og pepper.
Finhakk gressløken og finriv grana padano-osten på et rivjern. Vend gressløken og osten inn i risottoen rett før servering.
Vel bekomme!