Lyrfilet med selleri- og pepperrotkrem, poteter, eple og granateple
3.68 (73)
Under 35 min
6 Ingredienser
Ingredienser
2 pers
2 pers
Allergener:
- Fisk·
- Selleri
Basisvarer:
- Melk
- olje
- pepper
- salt
- smør
Poteter
400 g
Sellerirot
1 bit
Pepperrot
1 bit
Granateple
1 stk
Grønt eple
1 stk
Lyrfilet
375 g
Olje
Salt
Smør
Pepper
Melk
Allergeninformasjon
Allergener er ment som veiledende informasjon og tar utgangspunkt i ingrediensene og ikke «spor av». Du må selv sjekke innholdet på varene du mottar i matkassen
Slik gjør du
Tips fra kokken:
Ha noen spiseskjeer smør og hvitløk sammen med fisken i den ildfaste formen for ekstra god smak!
Sett stekeovnen på 220 grader.
Kok potetene i 20-25 minutter, eller til de er gjennomkokte.
Skrell selleriroten og kutt den i grove biter. Kok sellerirotbitene i 12-14 minutter, eller til de er helt møre.
Skrell pepperroten og riv den på et rivjern.
Kutt først bunnen og toppen av granateplet, og kutt granateplet deretter forsiktig på langs med en kniv før du brekker det i to. Bruk en spiseskje til å banke ut granateplefrøene. Kutt eplet i terninger. Bland granateplefrøene og epleterningene sammen i en skål.
Fordel fisken i en smurt ildfast form, og krydre med salt og pepper. Stek fisken i ovnen i 10-12 minutter.
Sil vannet av selleriroten, ha i 1 spiseskje smør, og bruk en stavmikser til å mose den sammen til en puré. Spe på med ca. 1/2 dl melk, litt og litt, til puréen har ønsket konsistens. Smak til med salt, pepper og pepperroten.
Fun fact! Granateplet blir av flere religioner ansett som en hellig frukt. Frukten skal angivelig inneholde 613 kjerner, noe som tilsvarer Det gamle testamentets 613 lover.
Vel bekomme!