Torskefilet med ovnsbakte småpoteter, smørdampet kål med eple og nepe servert med ponzusmør

Torskefilet med ovnsbakte småpoteter, smørdampet kål med eple og nepe servert med ponzusmør

4.08 (95)
Under 20 min
8 Ingredienser

Ingredienser

2 pers
Allergener:
  • Fisk
    ·
  • Hvete
    ·
  • Soya

Basisvarer:
  • Bakepapir (kan sløyfes)
  • olje
  • pepper
  • salt
  • smør
  • vann
Småpoteter
300 g
Torskefilet
375 g
(Fisk)
Bacon
150 g
Delt kinakål
200 g
Neper
225 g
Rødt eple
1 stk
Vann
½ dl
Smør
1 ss
Ingefær
1 bit
Ponzusaus
1 pakke
(Soya, Hvete)
Smør
2–3 ss
Næringsberegning (per porsjon)
Energi:
674 kcal
Fett:
17 g
Karbohydrater:
75 g
Protein:
57 g
Allergeninformasjon

Allergener er ment som veiledende informasjon og tar utgangspunkt i ingrediensene og ikke «spor av». Du må selv sjekke innholdet på varene du mottar i matkassen

Slik gjør du

Tips fra kokken:

Ha litt finhakket persille eller gressløk i ponzusmøret for ekstra god smak!

Sett stekeovnen på 230 grader. Bruk gjerne varmluftsfunksjonen om du har.
 Fordel potetene utover et stekebrett med bakepapir, og vend inn litt olje, salt og pepper. Stek potetene i ovnen i 15–20 minutter, eller til de er gjennomstekte.
Skru ned temperaturen på stekeovnen til 200 grader. Legg fisken i en smurt, ildfast form, og krydre fisken med litt salt. Stek formen i ovnen de siste 8–10 minuttene av potetenes steketid, eller til fisken er gjennomstekt.
 Skrell nepene, og kutt eplet og nepene i båter. Varm opp en tørr stekepanne til høy varme, og stek baconet i 2–3 minutter, til det er gyllent. Tilsett kålen, nepene, ½ dl vann, 1 ss smør og litt salt. Damp grønnsakene i 2–3 minutter. Vend om på kålen underveis. Tilsett eplene i stekepannen det siste minuttet av tilberedningstiden.
 Skrell ingefæren og finriv den på et rivjern. Smelt 2–3 ss smør i en liten kjele. La smøret stå på middels høy varme til det er nøttebrunt. Rør om innimellom så det ikke svir seg. Tilsett ponzusausen, og smak til med ingefæren. 
Fun fact! Ponzusaus er en søt soyasaus smaksatt med riseddik og yuzu. Yuzu er en japansk sitrusfrukt, og det er denne som gir ponzusausen den karateristiske syrlige smaken.
Vel bekomme!